Blog Wood Art Stolarstwo

Suszenie drewna

2017-09-13 11:11:39, komentarzy: 0

 

Suszenie drewna jest jednym z najważniejszych procesów technologicznych procesów technologicznych przy obróbce drewna. Przez wysuszenie drewna doprowadzamy je do takiego stopnia wilgotności, przy którym drewno nie zmienia wymiarów, to znaczy nie kurczy się i nie rozszerza. Poza tym podnosi się wytrzymałość drewna, obniża jego ciężar, uodparnia się na zepsucie oraz ułatwia wykończenie powierzchni.

 

Suszenie naturalne.

 

Polega na układaniu tarcicy, świeżo po ścięciu na legarach w stosy, potocznie zwanymi sztaplami. Drewno należy tak ułożyć , aby stworzyć ze wszystkich stron równomierny przewiew i równomierne wysychanie.

Czasy schnięcia są różne dla różnych grubości tarcicy oraz gatunków drewna, dla przykładu tarcica dębowa o grubości 25 mm, schnie 1,5 roku, wyższe grubości odpowiednio dłużej, tarcica sosnowa o grubości 25 mm, schnie około roku, grubsze jak wyżej.

 

Ważne jest aby sztaple były zabezpieczone zadaszeniem aby chroniło drewno przed deszczem oraz słońcem.

 

Suszenie sztuczne.


Przeprowadza się w komorach, przy zastosowaniu obiegu powietrza. Suszenie zachodzi następująco: świeże powietrze przechodzi przez kanał doprowadzający, ogrzewa się od rur a następnie jako lżejsze biegnie do góry, po czym, przepływa przez wilgotne drewno, zabierając część jego wilgoci. W ten sposób ochładza się i opada na dół, po czym jest usuwane na zewnątrz.

 

Aby suszenie przebiegało trzeba zachowywać reżim suszenia, to znaczy musimy pilnować temperatury, wymiany powietrza. Główną zasadą jest powolne doprowadzanie tarcicy suszonej do odpowiedniej temperatury.

Istnieje także suszenie drewna poprzez jego parowanie. Ten sposób zmniejsza zasychanie drewna oraz jego pękanie podczas usuwania wody wolnej.

 

suszenie drewna wrocław krzyki

 

 

 

Kategorie wpisu: Technologia stolarska
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW