Blog Wood Art Stolarstwo

Jakie mamy rodzaje mebli?

2017-09-25 08:19:34, komentarzy: 0

Aby wykonać dobrą pracę stolarską warto przygotować się. Dowiedzieć się co nieco o drewnie, poznać cechy materiału, zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia.

 

Pomówimy sobie o podziale mebli.

 

Można ogólnie rzec, iż podstawowym rodzajem mebli są meble skrzyniowe. Jakby nie patrzeć, stanowią one większość wyrobów sprzętów stolarskich w mieszkaniach.

Meble skrzyniowe są zbudowane, jak wynika z nazwy,  ze skrzyni. 

 

Meble skrzyniowe dzielą się jeszcze w zależności od zastosowanych materiałów i związanej z tym konstrukcji, na stojakowe, ramowe, wieńcowe, płycinowe oraz deskowe.


Meble o konstrukcji stojakowej są tak wykonane, iż boki ich są jednocześnie nogami, meble o konstrukcji wieńcowej są takim sprytnym rodzajem sprzętów stolarskich, gdzie skrzynia jest budowana na dolnym wieńcu a zespalana górnym, mozna rzec, że meble tegoż typu są możliwe do demontażu.

 

meble mają różną konstrukcję-typy skrzyniówek

 

Kolejnym typem mebli skrzyniowych są meble płycinowe.


Ich budowa charakteryzuje się budową ramową, z wypełnienami zwanymi kasetonami. W czasach prlu była to jedna z głównych konstrukcji, stosowana w mieszkaniach. Niekiedy meble tego typu były stosowane do zabudowy.

 

meble płycinowe na przykładzie szafy westfalki

 

Mamy także meble płytowe, jak nazwa wskazuje wykonane są z płyt, czy to stolarskich czy też wiórowych. Kolejnym ciekawym rodzajem mebli skrzyniowych są meble deskowe.

 

Jak są zbudowane?


Ważniejsze części są wykonane z desek sklejanych w płyty lub łączone w inny sposób. Ten typ stosowano kiedyś w biurach, salach konferencyjnych.

 

 

Kategorie wpisu: nowoczesne meble z drewna
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW