Blog Wood Art Stolarstwo

Jaką wybrać wilgotność drewna do wyrobu stolarskiego?

2017-09-09 10:35:30, komentarzy: 0

Obecnie bardzo dużo przedmiotów codziennego użytku nie jest wykonywana z drewna, tak więc problem kurczu i pęcznienia nie zachodzi.

Jednak wciąż są prace wykonywane z drewna, przy których wiedza z zakresu zachowywania się tego szlachetnego materiału, jest kluczową.

 

Przed przystąpieniem do wyrabiania danego sprzętu stolarskiego z drewna, najistotniejszą zasadą jest ustalenie wilgotności równoważnej.

 

Co to jest wilgotność równoważna?

 

Najprościej powyższą można wyjaśnić następująco:  

 

Wilgotność drewna zawsze zależy od wilgotności otoczenia. Drewno surowe oddaje lub pobiera wodę. Jeśli mamy wilgotność powietrza w pomieszczeniu na poziomie  60% to drewno skupi w sobie wody mniej więcej  na poziomie 10%.


Zatem jeśli chcemy wykonać meble wiszące z drewna sosnowego, musimy zbadać wilgotność miejsca osadzenia. 


Jakie ma znaczenie wilgotność drewna w wyrobie?


Można odpiwiedzieć następująco: całkowite. Jeśli wykonamy wyrób, który podług zasady powyższej będzie miał wilgotność 14% a w miejscu docelowym wilgotność będzie 60% to wyrób nam się skurczy. Taki skurcz może się zakończyć zerwaniem połączeń. Tragedii nie będzie, gdy sprzęt jest wykończony z widocznym rysunkiem drewna, szczeliny mogą być niemal niewidoczne, natomiast jesli wyrób jest wykończony pełnym kryciem, przy okazji biały, reklamacja gotowa.


szczelina powstała z niewłaściwego poziomu wilgotności w wyrobieJakie wilgotności są odpowiednie do danych wyrobów?


Meble i sprzęty domowe powinny zawierać wilgoci w przedziale 6-10 %, deski podłogowe 8-10%, płyty stolarskie meblowe 6-8%, stolarka budowlana wewnętrzna 8-10%, stolarska zewnętrzna 10-16%.

Oczywiście powyższe dane są założeniami, może się okazać, iż miejsce przeznaczenia może posiadać inną wilgotność względną, naówczas stosujemy sposób powyższy.Kategorie wpisu: Technologia stolarska
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW